Ciemny nalot

Dlaczego srebro ciemnieje? Z jakiego powodu biżuteria ze srebra traci blask?  Kilka mitów, które obalamy:

Mit 1. Biżuteria, która ciemnieje nie jest ze srebra.

Wielu klientów sklepów jubilerskich uważa, że skoro ich srebrna biżuteria ściemniała, to oznacza, że nie została wykonana ze srebra tylko z metali nieszlachetnych. Nie jest to prawdą. Ciemnienie srebra, wynikające z utleniania się srebra przy wchodzeniu w reakcję z tlenkiem siarki zawartym w powietrzu jest dowodem na to, że biżuteria została wykonana ze srebrna.

Mit 2. Srebro ciemnieje w kontakcie z tlenem.

Ciemnienie srebra wynika z kontaktu srebrnej biżuterii z powietrzem – nie chodzi tu jednak o reakcje z tlenem, a o kontakt ze związkami siarki. Z tego powodu, biżuteria będzie szybciej ciemniała jeśli powietrze jest bardziej zanieczyszczone. Te same kolczyki dłużej zachowają blask noszone przez osobę mieszkającą na Mazurach, w otoczeniu przyrody, niż przez osobę zamieszkującą Kraków, czy Górny Śląsk gdzie powietrze jest mocno nasycone tlenkami siarki.

Mit 3. Lakierowanie biżuterii zapobiega jej ciemnieniu.

Niektórzy producenci biżuterii srebrnej stosują specjalne lakiery, które mają zapobiec jej ciemnieniu. Środki te są skuteczne, ale nie zachowują blasku biżuterii na zawsze. Z czasem, w trakcie noszenia, biżuteria i tak ściemnieje, bo warstwa lakieru ulegnie wytarciu. Dodatkowo taki wytarty miejscami lakier utrudnia późniejsze czyszczenie biżuterii i trudniej jej – niż srebru nie lakierowanemu – nadać pierwotny blask.Uzyskany efekt poprzez nałożenie warstwy lakieru ma zatem jedynie działanie krótkotrwałe.

Sprzedawana przez nas biżuteria z tego też powodu nie jest w żaden sposób pokrywana powłoką lakieru.

Mit 4. Srebro ciemnieje przy chorobie.

Wiele osób martwi się, że jeśli noszona przez nich srebrna biżuteria zaczęła ciemnieć, to oznacza to, że są chorzy. Do tej pory, badania naukowe nie potwierdziły jednoznacznie związku miedzy chorobą a ciemnieniem srebra. Może się jednak tak zdarzyć, że u kogoś srebro, które dotąd nie ciemniało zbyt szybko nagle zaczyna dość szybko tracić blask. Co to oznacza? Otóż srebro ciemnieje pod wpływem kontaktu z tlenkami siarki. Nasze ciało również wydziela – wraz z potem – różne związki chemiczne. Nagła zmiana w tempie ciemnienia srebra może zatem oznaczać, że coś się z naszym organizmem dzieje i skład chemiczny naszego potu uległ zmianie. Oczywiście nie oznacza to żadnej konkretnej choroby i może np. wynikać nawet ze zmiany diety (np. zwiększeniu spożycia białka). Z tego samego powodu, biżuteria ze srebra ciemniej w różnym tempie na różnych osobach. Skład potu oraz substancje wydzielane przez pory skóry zmieniają się również np. wtedy, kiedy zażywamy określone leki. Stąd mit o tym, że ciemnienie srebra oznacza chorobę – podczas gdy jest to po prostu współwystępowanie dwóch czynników – zmiany reakcji chemicznych skóry i reakcji srebra na tą zmianę.