Falsyfikat czy autentyk

Powinniśmy być czujni przy zakupie bursztynowych wyrobów. Kuszeni niską ceną chętnie zostawiamy pieniądze w zamian za sznur bursztynowych korali lub broszkę z komarem uwięzionym kilkadziesiąt milionów lat temu w żywicy. Nie łudźmy się jednak, że tego rodzaju zakupy mogą być tanie. Skoro stawiamy na oryginalność bursztynu, to musimy być świadomi jego wartości rynkowej. 

Poniżej przedstawiamy Państwu pieć sprawdzonych metod na to, jak sprawdzić autentyczność bursztynu. Pobawmy się w detektywa: zastosowanie opisanych technik pozwoli nam określić (niekiedy drogą dedukcji i eliminacji), czy posiadany przez nas bursztyn jest na pewno prawdziwy.

⦁ Test numer 1 – badanie właściwości elektrostatycznych bursztynu

Naturalny kamień po potarciu miękką ściereczką przyciągnie drobinki kurzu lub maleńkie skrawki papieru – plastik w 95% przypadków nie wykaże podobnej cechy.

⦁ Test numer 2 – czy bursztyn unosi się na powierzchni osolonej wody?

Wymieszajmy wodę z solą kuchenną, zachowując proporcje 2:1. Następnie wrzućmy nasz bursztyn do tego roztworu. Jeśli jest prawdziwy, wypłynie na powierzchnię. Uwaga: kopal nie przejdzie testu; podobnie jest z plastikiem. Jeżeli sprawdzamy biżuterię, należy nie zanurzać jej metalowych elementów w wodzie. Sznurek, użyty w przypadku korali, może spowodować, że autentyczny bursztyn również pójdzie na dno.

⦁ Test numer 3 – potraktujmy bursztyn ultrafioletem

Światło UV sprawi, że bursztyn przyjmie barwę niebieską lub specyficzny, żółtawo-miodowy odcień. Kopal stanie się biały, zaś dowolne tworzywo sztuczne w ogóle nie zmieni swojej barwy.

⦁ Test numer 4 – test z użyciem acetonu

Potrzebny nam będzie zmywacz do paznokci (zawierający aceton), możemy tez użyć zwykłego alkoholu etylowego. wystarczy kilka kropli, które umieścimy na powierzchni kamienia. Bursztyn w ogóle nie zareaguje, zaś pozostałe materiały mogą się odbarwić i/lub stać się lepkie w dotyku.

⦁ Test numer 5 – punktowe nagrzewanie bursztynu

Podgrzejmy końcówkę igły do tego stopnia, aż rozżarzy się na czerwono. Bursztyn po dotknięciu wypali się punktowo, spłonie zupełnie jak np. kadzidło i wykruszy się. Pozostanie po nim delikatna woń, podobna do palnego drewna sosny. Inny rodzaj naturalnej żywicy po prostu się roztopi. Tworzywo sztuczne zacznie brzydko pachnieć i pojawi się na jego powierzchni charakterystyczny, czarny ślad.