Odmiany bursztynu

Bursztyn zasadniczo dzieli się na odmiany i rodzaje ze względu na miejsce jego powstania i występowanie. Regiony w jakich się tworzył, warunki i rodzaj surowca z jakiego powstawał (żywice odmiennych drzew) decydują o jego różnorodności i pięknie. Znanych i wyodrębnionych jest ponad 60 odmian bursztynu, najbardziej znane z nich to  :

⦁ Burmit – bursztyn z Birmy powstały około 50 mln lat temu. Barwa bursztynu ciemno wiśniowa i rubinowa.  Jest on starszy od bursztynu bałtyckiego o jakieś 10 mln lat. Ma wiele odmian barwnych: od przezroczysto - żółtego, jakby naturalnie autoklawowanego do czerwonego, a nawet niebiesko fluoryzującego, po nieprzezroczysty.

⦁ Bursztyn japoński – występuje głównie na wyspie Honsiu w jej północnej części. Bardzo podobny do bursztynu bałtyckiego (sukcynitu) jednak trudniejszy w obróbce. Nieprzeźroczysty, brązowy lub ciemno-pomarańczowy. 

⦁ Rumenit – odmiana bursztynu występująca w Rumunii. Bursztyn o przeźroczystej strukturze z licznymi niewielkimi pęknięciami. Barwa czerwono-brunatna. 

⦁ Bursztyn dominikański – trzeciorzędowa odmiana bursztynu z Dominikany (wyspa Haiti). Jest stosunkowo młody, ma ok. 16 mln lat. Bardzo cenny twardy bursztyn, łatwy w obróbce. Barwa intensywnie pomarańczowa i miodowa, często czerwona. Zdarzają się bryłki bursztynu w kolorze czarnym, fioletowym i zielonym. 

⦁ Bursztyn meksykański – bursztyn liczący 25-35 mln lat z ery oligoceńskiej. Spotykany też pod nazwą bursztynu z Chiapas. Znany głównie z licznie występujących w nim inkluzji.Jego „dojrzewanie” w strefie aktywnej sejsmicznie i wulkanicznie, pod wpływem wysokich temperatur wytworzyło okazy o unikalnej czerwonej barwie.  

⦁ Bursztyn libański – odmiana bursztynu w osadach kredowych (odmiana retynitu z dolnej kredy - ok. 130 mln lat) występuje na Bilskim Wschodzie głównie w Libanie. Barwy - jasnożółta, pomarańczowa, ciemno-czerwona rzadziej kremowa i biała. Bursztyn libański jest szczególnie cenny ze względu na występujące w nim najstarsze inkluzje zwierzęce i roślinne. Bardzo kruchy.

⦁ Symetyt – bursztyn występujący na Sycylii, stosunkowo młody bo liczący około 25 mln lat.Bardzo cenny bursztyn jubilerski, zielonożółty i czerwony z licznie występującymi w nim inkluzjami. 

⦁ Krancyt - odmiana bursztynu spotykana i wydobywana w Saksonii.

⦁ Kopal – bardzo szczególna odmiana bursztynu. Niektórzy uważają, że tej kopalnej żywicy nie powinno się klasyfikować jako rodzaju czy odmiany bursztynu. Kopal z bursztynem łączy pochodzenie – żywice drzew, różni czas powstania. Jest on bardzo miękki, krótki czas jego kamienienia nie utwardził i nie nadał mu właściwości bursztynu.

 No i oczywiście    BURSZTYN BAŁTYCKI